N, 29.09.2022
Faktikontroll

ÕIGE VÕI VALE ⟩ Kas kuumalainetel pole midagi pistmist inimtekkeliste kliimamuutustega, nagu väidab Ühendkuningriigi poliitik Piers Corbyn?

Mariliis Kolk
, reporter-toimetaja
Kas kuumalainetel pole midagi pistmist inimtekkeliste kliimamuutustega, nagu väidab Ühendkuningriigi poliitik Piers Corbyn?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Piers Corbyn.
Piers Corbyn. Foto: James Linsell-Clark / SWNS / Scanpix

14. septembril veebiväljaandes Vanglaplaneet ilmunud artiklis «Kogenud astrofüüsik kuumalainetest: inimtegevusega pole siin midagi pistmist, kliimahullud ajavad vaid raha kokku» vahendatakse Ühendkuningriigi meteoroloogi ja vandenõuteoreetiku Piers Corbyni intervjuud telekanalile RT. Intervjuus seab Corbyn kahtluse alla kliimamuutuste inimtekkelisuse ning väidab, et suvistel kuumalainetel Venemaal ja Ida-Euroopas pole kasvuhoonegaaside kontsentratsiooni kasvuga atmosfääris midagi pistmist. Kas see ka tegelikult nii on, selgitab välja Postimehe faktikontroll.

RT, endise nimega Russia Today, on Venemaa riiklik rahvusvahelise suunitlusega telekanalite võrgustik, mida on varem korduvalt süüdistatud valeinfo ja vandenõuteooriate levitamises. RT-le kuumalainete teemal kommentaari andnud Piers Corbynil on magistrikraad astrofüüsikas, lõviosa oma karjäärist on ta tegutsenud poliitikuna, oma ettevõttega WeatherAction on ta müünud ka ilmaennustusi, tegevteadlase kogemust tal ei ole.

RT eetris küsis saatejuht Corbynilt, kas laiaulatuslikud maastikupõlengud ning kuumalained Venemaal on märk muutuvast kliimast, nagu esitlevad seda keskkonnakaitsjad. Corbyni sõnul on kliima muutunud alati, kuid inimesega ei olevat sellel midagi pistmist. «Suvised kuumalained Venemaal ja Ida-Euroopas on põhjustanud teatud õhuringluse mustrid atmosfääris, süsihappegaas neid mustreid aga ei põhjusta,» ütles ta RT-le. Kuumalainete taga on Corbyni hinnangul muutused päikese aktiivsuses ning kuu faaside seis.

Märksõnad
Tagasi üles