N, 29.09.2022
Faktikontroll

ÕIGE VÕI VALE ⟩ Kas keskajal suri inkvisitsiooni tuleriidal 150 000 inimest nagu väidab Liina Kersna?

Mariliis Kolk
, reporter-toimetaja
Kas keskajal suri inkvisitsiooni tuleriidal 150 000 inimest nagu väidab Liina Kersna?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 13
Riigikogu liige ja endine haridus- ja teadusminister Liina Kersna
Riigikogu liige ja endine haridus- ja teadusminister Liina Kersna Foto: Eero Vabamägi

Endine haridus- ja teadusminister Liina Kersna võrdles 3. augustil Eesti Ekspressis ilmunud artiklis «Mõtteid tuleriidalt» oma saatust kiirtestihanke ümber toimunud sekeldustega seoses inkvisitsioonikohtu ette sattumisega. Artikli juhatas ta sisse sõnadega «Ajaloolased on hinnanud, et keskajal lõpetas inkvisitsiooni tuleriidal oma maise teekonna umbes 150 000 inimest. Enamasti need, kes oma käitumises teistest eristusid.». Ajaloomaailmas rohkem kodus olevad inimesed on hinnang hukkunute arvule aga kihevile ajanud. Postimehe faktikontroll uurib, kuidas asi tegelikult oli.

Kersna ise artikli ilmumise ajaks oma väite allikale ei viidanud, kuid tõenäoliselt on tema info pärit eestikeelse Vikipeedia inkvisitsiooni teemalisest artiklist, kus on kirjas järgmine lause: «Inkvisitsioon rajati 1232 ning see kestis umbes 4 sajandit, mille jooksul hukati umbes 150 000 inimest (neist Hispaanias 3000–5000).». Väite kõrval on ka märge, et see vajab kontrollimist, samuti puudub seal viide allikale.

Esimene ebatäpsus ilmneb juba ajaarvestuses. Tavaliselt peetakse keskajaks 5.-15. sajandit ning juba Vikipeedias seisva kontrollimata väite järgi 13. sajandil alanud inkvisitsioon täies mahus sinna sisse ei paigutuks. Tallinna ülikooli keskaja keskuse juhataja Villu Kadakas osutab, et tõesti pannakse tihti ekslikult kõik põletatud nõiad ja teised inkvisitsiooni ohvrid ebaõiglaselt keskaja ohvriteks, kuigi varase uusaja arvud olid kindlasti märksa suuremad. Sama kinnitavad ka Tartu ülikooli keskaja professor Anti Selart ning ajaloo ja arheoloogia instituudi külalislektor Kerli Kraus.

Märksõnad
Tagasi üles