R, 19.08.2022
Faktikontroll

ÕIGE VÕI VALE ⟩ Kas raiemahu alandamine toob kaasa metsade süsiniku sidumise võime vähenemise?

Mariliis Kolk
, reporter-toimetaja
Kas raiemahu alandamine toob kaasa metsade süsiniku sidumise võime vähenemise?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Metsaraie. Pilt on illustreeriv.
Metsaraie. Pilt on illustreeriv. Foto: Marianne Loorents

Endine keskkonnaminister ja praegune riigikogu liige Erki Savisaar kirjutas 20. mail Facebookis, et ütles Euroopa Komisjoni asepresidendile Frans Timmermansile rohepoliitika juhtkomitee lõunases ümarlauas vastuseks Timmermansi kriitikale Eesti metsanduspoliitika kohta järgnevat: «Raiemahu alandamine toob kaasa puittoodete kategoorias seotud süsiniku vähenemise ja vähendab pikas plaanis metsade süsiniku sidumise võimet ning muudab nad ekstreemsetele ilmastikuoludele vastuvõtlikumaks. Eesti metsade süsiniku sidumise võime vähenemine ei ole kuidagi abiks kliimamuutustega võitlemisel.» Postimehe faktikontroll võttis selle väite vaatluse alla.

Kuna tegu on ääretult nüansirohke teemakäsitlusega, tuleb kõigepealt selgeks teha, millisest ajaraamistikust jutt käib. Keskkonnaministeerium kinnitab, et endine keskkonnaminister pidas oma sõnavõtus «pika plaani» all silmas perioodi aastast 2050 ja hiljem, tuginedes teadmisele, et vananedes muutuvad puistud häiringutele vastuvõtlikumaks ning puude vananedes nende kasv metsas aeglustub.

Mida see õigupoolest tähendab? «Pikas perspektiivis saab ebamõistlikku raiemahtu ja sealhulgas teatud juhtudel ka raiemahu vähendamist vaadelda süsiniku sidumise võimekuse vähendajana seetõttu, et metsa tagavara ei saa lõputult suureneda. Lihtsamalt öeldes «reservuaar» n-ö täitub,» selgitavad Keskkonnaagentuuri metsaosakonna metsandusstatistika juhtivspetsialistid Madis Raudsaar ja Mati Valgepea.

Märksõnad
Tagasi üles