Üks uuringu autoritest, Mati Valgepea, märgib, et 5 miljoni m3 uuendusraie stsenaarium (vt uuring lk 32) seoks perioodil 2020–2040 enim süsihappegaasi, sellele järgneval perioodil – 2040–2060 – oleks CO2 sidumine tema sõnul võrreldav küpsusraie ja arvestuslangi stsenaariumiga. «Sajandi viimasel 40 aastal väheneks CO2 sidumine oluliselt ning läheneks nullile. Kuna suur osa raieküpset metsa jääb kasutamata, on stsenaariumi probleemkohaks puidukvaliteedi langus ja metsa tervisliku seisundi halvenemine majandusmetsas,» lisab ta. Ta juhib tähelepanu, et uuringus käsitleti ka erinevate raiestsenaariumite sotsiaalmajanduslikku mõju, mis tema hinnangul on laiemas diskussioonis oluline vaatekoht.
Eestimaa Looduse Fondi metsaprogrammi juht Siim Kuresoo lisab, et teisisõnu võiks Savisaare mõtet väljendada ka nii: «Kui praegu oma eesmärgid täidame, siis järgmisi täita on raskem.» Siiski pöörab Kuresoo tähelepanu, et praegu ei ole sektoripõhiseid eesmärke hilisemaks kui aastaks 2030 Euroopa Liidu tasandil kokku lepitud. «Olen nõus, et küpsusraie – st raiuda kõik puud, mis on küpsuse kriteeriumid vanuse ja diameetri järgi saavutanud – praktiseerimine on võimalik. Kui seda teha, siis järgmisel kümnendil tõesti meie sidumise näitajad paranevad, aga selle miinuspool on, et käesolevast kümnendist tekitame siiski pööraselt suuri heitkoguseid,» ütleb Kuresoo.
Puittooted asendavad taastumatuid loodusvarasid
Raudsaare ja Valgepea hinnangul on keskendumine pelgalt metsamaa biomassi süsiniku sidumise maksimeerimisele lühikesel perioodil (20 aastat) liialt ühekülgne lähenemine komplekssele probleemile.
«Puidust kui taastuvast loodusvarast saadud materjali on võimalik kasutada suure süsinikujalajäljega materjalide, näiteks betooni ja metalli, ning kütuste asemel, mille tagajärjel lisandub ringesse vähem täiendavat süsinikku,» ütlevad nad. Nende hinnangul on kliimaeesmärkide saavutamisel oluline tõsta metsa biomassi ja puittoodetesse seotud süsiniku koguhulka ning samal ajal arvestada ka asendusefektiga. «Asendusefekt võimendub astmetena, süsinikku saab puitu taas siduda ning sama süsinikukogus jääb ringlema, st puidukasutuse «võit» võimendub ajas.»