Skip to footer
Saada vihje

FBI ekspeadirektor Louis Freeh algatas veel ühe huvide konflikti ohuga kliendisuhte

FBI ekspeadirektor Louis Freeh aastal 2013 toonase peadirektori Robert Mulleri ametist lahkumise tseremoonial kõnet pidamas.

Rahandusminister Martin Helme sõnul tehti USA Federaalse Juurdlusbüroo (FBI) endisele peadirektorile Louis Freeh'le enne tema palkamist põhjalik taustakontroll. Postimehe faktikontroll tegi enda võimaluste piires sedasama ning leidis lisaks Volkswageni-juhtumile teisegi näite sellest, kuidas Freeh'd on huvide konfliktis süüdistatud.

NCAA ehk National Collegiate Athletic Association on pisut nagu kombinatsioon Ameerika neljast suurest spordiliigast – NBA, NHL, NFL, MLB – ainult et ülikooli tasandil. Ülikoolisport on USA-s au sees, mistõttu on NCAA aastatulu suurem, kui miljard dollarit. Näiteks NCAA korvpalli tippliigas mängivad ka mitmed lootustandvad Eesti kossutalendid.

Eelmisest kümnendist pole NCAA-l valusamat mälestust, kui pedofiiliaskandaal, mille keskmes oli alates 1887. aastast tegutsenud ning 110 000 pealtvaatajat mahutaval Beaveri staadionil mängiv legendaarne Ameerika jalgpalli võistkond Penn State. Meeskonna kaitsemängu treener Jerry Sandusky mõisteti lõpuks süüdi kümnes pedofiiliaepisoodis. Ta oli asutanud probleemide küüsis noorte heaks töötava mittetulundusühingu Second Mile, ent lisaks heategude tegemisele kasutas ta ühingu juurde toodud lapsi ära siis, kui viis nad Penn State’i ülikoolilinnakusse «ekskursioonile».

12. juulil 2012 avaldas Washington Post loo pealkirjaga «Freeh’ raport Jerry Sandusky tegude kohta paljastab ohvrite huvide «täieliku eiramise»». Freeh ütles raportit tutvustaval pressikonverentsil: Meie kõige kurvem ja kainestavam uurimistulemus on see, et Penn State’i kõrgeimas juhtkonnas valitses Sandusky ohvrite suhtes täielik ükskõiksus.»

Penn State’i treener Joe Paterno oli olnud meeskonna ja fännide jaoks legend. Ta oli NCAA jalgpalliajaloo edukaim treener, saavutades rohkem võite, kui keegi teine – viimne kui üks Penn State’i eest. Kui Freeh’ raport järeldas 2012. aastal, et Paternol lasub Sandusky tegude varjatuks jäämisel suur süükoorem, eemaldati Beaveri staadioni ees asunud Paterno kuju. NCAA võttis treeneri saldost kõik võidud eelneva 14 aasta võidud, langetades ta legendi staatusest 12. kohale.

Ent möödub kolm aastat, ning Paternole antakse ta võidud tagasi. See on osa kohtulahendist, millega NCAA nõustub eemaldama Penn State’ilt kõik sanktsioonid, mille osas Freeh’ raporti valguses ülikooliga kokku lepiti. USA televisiooni tuntuim spordiajakirjanik Bob Costas, olümpiamängude nägu ameeriklaste jaoks, ütles aga Freeh’ raporti kohta nii: «Mulle tundub, et Freeh mitte ainult ei kogunud fakte, vaid jõudis järeldusele, mille seos tema toodud faktidega on vaieldav. Eriti mustaks on maalitud Joe Paterno kavatsused – see paistis üle pingutamisena.»

Penn State'i pedofiiliaskandaali kurikuulsus viis selleni, et Joe Paternost valmis 2018. aastal mängufilm Al Pacinoga peaosas.

ESPN-i andmetel oli NCAA tegelikult ebakindel selles, kas ja kui suur on nende reaalne võimekus ülikooli karistada. Kuna ülikool tundvat end väga häbistatuna, ei vaidleks nad sanktsioonidele vastu. «NCAA juhtkond on väga kuvandi-tundlik ning kui nad leiavad, et Penn State’i vastaste süüdistustega teglemine aitab parandada nende mainet, siis võib proovida ka sanktsioonide sundjõustamist,» ütles NCAA sanktsioonikomitee juht Shep Cooper e-kirjas Penn State’ile. Ta pidas silmas olukorda, kus Penn State ei nõustu kokkuleppelise karistustega, mille sisuks oli lõpuks Paterno võitude äravõtmine, 60 miljoni dollari maksmine jm. Seda vaatamata mainitud NCAA kahtlustele enda pädevuse piiridega seoses.

NCAA maine on olnud vastuoluline. Kuigi nad vahendavad populaarseid, miljonite poolt vaadatud spordivõistlusi ning teenivad selle pealt palju tulu, on sportlaste palkadel väga karmid piirangud.

Freeh’ raporti karmidele järeldustele mitmete Penn State’i juhtfiguuride, eriti Paternoga seoses, tõmbas Pennsylvania kohus kriipsu peale. Seda vähemalt selles mõttes, et raporti järeldustest ajendatud ning esialgu vabatahtlikult enda peale võetud sanktsioonid tühistati. Paterno puhtakspesemisest siiski rääkida ei saa. Ka Bob Costas möönis, et treener võinuks rohkem teha. Kuhu täpselt asetub kaalukeel Paterno süü küsimuses, polegi antud loo puhul oluline.

Miks tegi Freeh koostööd osapoolega, kes teda ei palganud?

Kuigi Freeh’ palkajaks oli Penn State, toimus tihe suhtlus ka Freeh’ ja NCAA vahel. CBS Sportsi andmetel oli Freeh teinud juba 2010. aastal enda initsiatiivil manöövreid selleks, et NCAA-ga rahaliselt kasulik partnerlus luua – samamoodi nagu ka Volkswageni-kaasuse puhul. Seal pakkus Freeh end ise Volkswagenile nõustajaks tootja autode peidetud heitmetega seotud skandaalis, ent lõpuks Freeh’le ikkagi ei antud suurepalgalist tööotsa. Hiljem plaanis ta minna samas kaasuses Volkswageni vastu tunnistusi andma, ent kohtunik keelas selle, sest Volkswagenilt varasemate töövestluste käigus teada saadud info tõttu olevat Freeh huvide konflikitis. Just selles kahtlustatakse Freeh’d ka Eesti rahapesuteemadel aitamisel, sest Freeh on varem pakkunud enda teenust ka Danske rahapesuskandaaliga seotud ettevõttele Prevezon.

NCAA-lt alguses vabatahtlikult makstud raha tagasinõudmise eestvedaja, Pennsylvania senati vabariiklasest liige Jake Corman ütles pärast kohtule argumentide esitamist: «On selge, et Freeh’ ja NCAA vahel oli rohkem kui ainult info vahetamise suhe. Mina nimetaksin seda koordineerimiseks. Freeh ületas enda mandaati selgelt. Asi näeb välja peaaegu nii, nagu oleks NCAA palganud ta uurimist läbi viima. See on vähemalt sobimatu. Halvemal juhul on tegemist olukorraga, kus kaks osapoolt töötavad koos ettemääratud tagajärje nimel.»

Mullu rahuldati pedofiil Jerry Sandusky nõudmine viia tema suhtes läbi uus kohtuprotsess. Siit koorub välja teinegi katlane episood Freeh' käitumise juures: üheks Sandusky teistmistaotluse aluseks oli Freeh’ uurijate suhtlus osariigi prokuröridega, kes pidanuks enda tööprotsessi salajas hoidma. Autoriteet ja tutvused, mis võimaldavad infot koguda, on Freeh’ ärimudeli keskne osa. Kuigi Sandusky karistus jäi kehtima, tühistati Penn State’i skandaali-aegse rektori Graham Spanieri karistus. Nagu ka Paterno puhul, leiti lõpuks, et rektori süü polnud talle raportis omistatu tasemel. Penn State’i järeluurimine, mille tulemusena Freeh’ raportile vastuväited kohtuni jõudsid, esitas Freeh’le konkreetse kahtlustuse: endine FBI peadirektor olevat soovinud saada NCAA püsivaks suurte skandaalide uurijaks.

«Kui Louis Freeh soovis mugavat koostöösuhet NCAA-ga, siis sai ta nüüd rohkem, kui soovida osanuks,» kirjutas CBS Sports mullu augustis. Nimelt lõi NCAA siis «keeruliste juhtumite» üksuse, mille 16 liikmest viis on Freeh’ töötajad. Nagu ka Volkswageni-juhtumi puhul, viis huvide konflikti kahtlustusteni suhe, mille algatanud osapooleks oli Louis Freeh.

Kommentaarid
Tagasi üles