VASTUS KRIITIKALE
Kenneth Fredriksen, Huawei Kesk- ja Ida-Euroopa Regiooni asepresident:
Kuigi paar riiki on tõesti tõkestanud Huawei 5G tehnoloogia kasutamise, on tegu siiski üksikjuhtumitega ning ükski neist pole Euroopas, kus meil on üle 40 5G lepingu, sealhulgas UKs, Saksamaal, Itaalias, Šveitsis, Hollandis, Soomes ja Rootsis. Need riigid suhtuvad küberturvalisusesse äärmise tõsidusega.
Kõik tehnoloogiatootjad on seadusega kohustatud paigaldama „tagauksi“. Ilma pole võimalik tehnoloogiat müüagi, sest igas riigis on õiguslik alus seaduspäraseks pealtkuulamiseks. EL-is reguleerib seda seadus, kus „tagaukse“ juriidiline nimetus on “seaduspärane jälgimine” (lawful interception). Seega pole vahet, kas tehnoloogiat pakub Huawei, Nokia, Cisco või Ericcsson – kõik on seadusega kohustatud selliseid „tagauksi“ paigaldama.
Faktikontrollis esitletud Yahoo ja Google’i juhtumitest - kui näiteks Eesti nõuab kohalikult operaatorilt ligipääsu andmetele, siis Huawei tehnoloogia peab seda võimaldama. Samasugused seadused kehtivad ka Hiinas ning need juhtumid pole seostatavad Huaweiga.
Esiteks pakub Huawei ainult tehnoloogiat, kõiki andmeid selles kontrollivad operaatorid ja teenusepakkujad (Google, Facebook jms.); teiseks - kui Huaweil puudub ligipääs andmetele, siis järelikult pole Huawei-l Hiina valitsusega ka midagi jagada; kolmandaks peavad võrgud olema igal juhul ehitatud nii, et sissemurdmine on äärmiselt keeruline ning jätab endast jälje, mida on lihtne tuvastada.